WTOREK 5.05.2020

1. Posłuchaj piosenki o Europie- kontynencie, na którym mieszkamy.

https://youtu.be/-DiYVWo5n1E

2. Obejrzyj mapę Europy. Posłuchaj nazw państw europejskich – sąsiadów Polski.

Pokoloruj flagi Polski. Określ, w którą stronę są zwrócone. Zobacz obrazki flag. Nazwij samodzielnie lub z pomocą państw UE, do których one należą. Pokoloruj rysunki flag według wzoru.

3. Obejrzyj filmik „Unia europejska”

Przypomni Ci, że mieszkamy w Europie .

(Europa to jeden z 7 kontynentów, a Polska jest jednym z państw leżących w Europie.)

Co to jest unia europejska?

Jakie są symbole unii europejskiej?(flaga, hymn,) a także waluta-euro i maskotka-Syriusz

Przypomni o polskich symbolach narodowych.

4. Posłuchaj hymnu Unii Europejskiej ”Ody do radości”

5.Zapoznaj się z ciekawostką o maskotce Unii Europejskiej.

Maskotką UE jest Syriusz.

Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej. Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

Jeśli chcesz możesz zaprojektować Syriusza z polskimi atrybutami według własnego pomysłu

6. Spójrz na mapę Europy. Zwróć uwagę na jej wielkość i kształt.

Samodzielne lub z pomocą spróbuj odczytać nazwy państw europejskich.

7. Obejrzyj obrazki charakterystycznych budowli, symboli, państw europejskich np.:

Wieża Eiffla – Francja
Krzywa Wieża w Pizie – Włochy
Zegar Big Ben – Anglia
Koloseum – Włochy
Akropol – Grecja
Wiatraki, tulipany – Holandia
Torreador, corrida – Hiszpania

8. Rozmowa na temat Włoch.

– Pokazanie Włoch na mapie Europy.

– Słuchanie ciekawostek o tym państwie. Włochy to państwo położone na Półwyspie Apenińskim. Swoim kształtem przypomina buta. Stolicą Włoch jest Rzym na terenie, którego znajduje się państwo kościelne – Watykan, w którym mieszka papież. Tradycyjne włoskie potrawy to spaghetti i pizza. Tradycyjny włoski taniec to tarantella neapolitańska. Na należącej do Włoch wyspie Sycylii znajduje się wulkan Etna.

– Zapoznanie dzieci z wyglądem flagi Włoch

– Przytoczenie wybranych słów (zwrotów) z języka włoskiego.

buongiorno (czyt. bondżorno) – dzień dobry,

arrivederci (czyt. airwederczi) – do widzenia,

mi chiamo (czyt. mi kjamo) – nazywam się,

si (czyt. sij) – tak,

grazie (czyt. gracje) – dziękuję.

9. Opowieść ruchowa „Podróżujemy po Włoszech”.

Dziecko naśladuje ruchem, gestem, mimiką treść opowiadania.

Podróż rozpoczynamy samochodem. (Dziecko porusza się, naśladując odgłos auta: brum, brum, brr, brr). A teraz czas na odpoczynek. Kładziemy się na miękkiej, zielonej trawie, słuchamy odgłosów ptaków, szumu lasu. (Dziecko słucha odgłosów zza okna). W dalszą podróż wyruszamy rowerem. (Dziecko leży na plecach, naśladuje jazdę na rowerze). A teraz czas na piknik. Zjemy pyszne spaghetti. (Dziecko naśladuje wsysanie makaronu (ćwiczenia mięśni warg), gryzienie (ruchy okrężne żuchwy), oblizywanie ust po smacznym posiłku (ćwiczenia języka)). Pod koniec naszej podróży odpoczniemy na plaży nad ciepłym Morzem Śródziemnym. (Leżą na plecach, naśladują opalanie się, pływanie).

10. Poproś mamę o zrobienie pizzy wg przepisu lub wykonaj samodzielnie  z papieru(pomoże ci w tym filmik).

Przygotowane produkty możesz nazwać podzielić nazwy na sylaby, a jeżeli potrafisz, na głoski.

Wychowawca: Małgorzata Płodzień