WTOREK 21.04.2020r.

1. Nauka pierwszej zwrotki i refrenu  piosenki „Ochroń Ziemię”.

Posłuchaj jeszcze raz piosenki i z pomocą rodziców , albo sam (ze słuchu) naucz się pierwszej zwrotki i refrenu, a może chcesz nauczyć się całej piosenki?

1.Mieszkamy na wielkiej kuli.
Ta kula to nasza Ziemia.
Dorośli ciągle na tej Ziemi
chcą wszystko zmieniać.
Wycinają drzewa,
śmiecą na leśnej łące,
czarny dym z kominów leci
i zasłania słońce.

Ref.: Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem.
Ty i ja – jest tu dzieci wiele.
Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas.(2x)

2. Zagadki ekologiczne.  Poproś rodziców o ich odczytanie i spróbuj odgadnąć rozwiązanie.

3. Zabawy z mierzeniem- ”Długi , krótki”

Pobaw się z   rodzeństwem w mierzenie długości stopami, krokami.

– Proponuję zmierzenie przez dziecko odległości np. od swojego pokoju do kuchni za pomocą swoich kroków, następnie przez rodzica.

Dlaczego wyszły różne wyniki? (długość kroków związana jest ze wzrostem- rodzic ma dłuższy krok)

– Następnie zmierzenie długości  małego dywanu za pomocą stóp- dziecko i rodzic

Dlaczego wyszły różne wyniki? (stopa dorosłego mierzy więcej niż dziecka, dziecko ma mniejszą stopę)

Dokładnie można zmierzyć długość miarą krawiecką czy linijką (pokaz tych przedmiotów)

– Olek i Ada zastanawiają się, która tasiemka jest dłuższa (karta pracy cz.4, s.7).  Zastanówcie się jak to sprawdzić. (może za pomocą sznurka, tasiemki ?). Wykonajcie zadanie w kartach pracy.

4. Zabawa ruchowa przy piosence „Skaczemy, biegniemy”.

5. Obejrzyj filmik z edukacji ekologicznej pt. „ Strażnicy  Ziemi-misja ratunkowa”

Jeśli chcesz możesz przyłączyć się do bohaterów bajki i zostać super bohaterem, bo życie na naszej planecie zależy od nas.

6. Praca plastyczna „Nasza Ziemia”

Do wykonania tej pracy potrzebne będą:
– kartka z gazety
– ołówek i talerzyk (do odrysowania koła)
– farby, mazak
– nożyczki

Instrukcję wykonania znajdziecie w filmiku poniżej.

Po narysowaniu na gazecie i pomalowaniu farbami możecie  swoją Ziemię przykleić na kartce z bloku.

7. Gra planszowa: „Dbam  o środowisko”.

Poproś rodziców o wydrukowanie i razem zagrajcie. Do gry potrzebna jest kostka i pionki. Startujemy z zielonego pola. Poruszamy się tyle pól, ile wskaże kostka. Jeśli zatrzymacie się na polu z obrazkiem, zaglądnijcie do instrukcji. Wygrywa ten gracz, który pierwszy dotrze do mety.

Wychowawca: Małgorzata Płodzień