PROSTE A CIEKAWE EKSPERYMENTY W KUCHNI

Eksperymenty z dzieckiem w kuchni dostarczają nam wiele rozrywki a przede wszystkim uczą prostych zasad fizyki, wzbogacają wyobraźnię i są doskonałym sposobem na nudę. Oto kilka przykładowych eksperymentów, które możemy wykonać bez wychodzenia z domu.

Księżycowe kratery

Co potrzebne:
2 kg mąki pszennej
1 opakowanie kakao naturalnego
duża blacha
szklane lub metalowe kulki

Na blachę wysypujemy warstwę mąki. Lekko ją mieszamy, by utworzyła góry i doliny. Z wierzchu sypiemy cienką warstwą kakao – tyle, by pokryło mąkę.

Teraz rzucamy kulki z różnej wysokości, pod różnymi kątami i z różną siłą. Obserwujemy powstające kratery. Warto je porównać z tymi, które istnieją na Księżycu – na przykład kraterem Kopernika. Widać dobrze promieniście rozchodzące się od dziury smugi – efekt wybicia spod ciemniejszej warstwy głębszych, jaśniejszych pokładów.

Jeśli mamy pod ręką telefon, który potrafi filmować w zwolnionym tempie, warto nakręcić krótkie wideo pokazujące moment uderzenia.

A mąkę i kakao można wykorzystać potem do zrobienia ciasta. Tylko wyjmijcie wszystkie kulki! Dobrze je na początku policzyć…

Śpiewające kieliszki

Co potrzebne:
kilka kieliszków o cienkich ściankach
woda
smartfon z aplikacjami np. Frequency Counter i Frequency Sound Generator (na Androida) lub podobnymi

Do kieliszków nalewamy różne ilości wody, moczymy w niej palec i próbujemy zagrać wodząc mokrym palcem po krawędzi kieliszka. Trzeba wyczuć tempo i nacisk. Gdy uda się uzyskać jednolity dźwięk, mierzymy jego częstotliwość aplikacją Frequency Counter. Odczytujemy wartość – na przykład 1050 Hz. Teraz odtwarzamy taką częstotliwość, używając Frequency Sound Generator. Jednocześnie gramy na kieliszku, próbując dopasować oba dźwięki. Jeśli się to uda, usłyszymy “wibrowanie” dźwięku w uszach – efekt nakładania się, wygaszania i wzmacniania fal dźwiękowych.

Cytrynowy wulkan

Aby zrobić cytrynowy wulkan, przygotuj:
cytryny,
proszek pieczenia lub sodę,
farbki lub barwniki spożywcze,
patyczki,
płyn do mycia naczyń,
tackę,
łyżeczki,
nóż.

  1. Zetnij spód cytryny ta, aby można było ją postawić.
  2. Odetnij również górną część cytryny, a następnie wydrąż w cytrynie stożek.
  3. Do każdego wydrążonego wcześniej stożka wlej niewielką ilość płynu do naczyń.
  4. Następnym etapem doświadczenia jest wyciśnięcie cytryn – w taki sposób, aby sok został w środku. Do wyciskania możesz wykorzystać patyczki.
  5. Ustaw cytryny na
  6. W wydrążonych stożkach, wypełnionych teraz płynem do mycia naczyń i sokiem z cytryny umieść barwniki spożywcze lub farbki.
  7. Każdą z tak przygotowanych cytryn posyp sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia.
  8. Po chwili z cytryn zacznie wydobywać się kolorowa lawa.

Jeśli chcesz nieco zwiększyć efekt doświadczenia dla dzieci, do przygotowanych cytryn z sodą lub proszkiem do pieczenia dolej jeszcze trochę soku z cytryny. Dodatkowy sok przyspieszy reakcję.

Co powoduje, że podczas eksperymentu cytryny zamieniają się w małe wulkany? Kwas cytrynowy, zawarty w cytrynach, reaguje z sodą. W wyniku reakcji powstaje dwutlenek węgla i cytrynian sodu, a płyn zaczyna się pienić i bąbelkować. 

Jak nadmuchać balon bez wysiłku

Co potrzeba:
butelka,
balon,
ocet,
soda oczyszczona,
łyżeczka,
opcjonalnie lejek.

Do butelki wlewamy około szklanki octu, a do balona wsypujemy około 2 łyżeczki sody.

Potem zakładamy balon na butelkę, przesypujemy zawartość sody z balona do butelki z octem i obserwujemy …

*Oczywiście jest wiele więcej ciekawych eksperymentów, które możemy wykonać z dziećmi w zaciszu własnego domu. Polecam skorzystać też z propozycji eksperymentów zamieszczonych na kanale youtube,com

Karolina Wójcik – Paszyńska