PORTRET PANI WIOSNY

Kalendarzowa wiosna wreszcie do nas dotarła. I w związku z tym jakże ważnym wydarzeniem, przygotowałam coś specjalnego – pracę plastyczną z Panią Wiosną w roli głównej (!) Pomysł ten jest o tyle ciekawy, że mogą go wykonać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Na początek zapoznajmy się z kilkoma najważniejszymi informacjami dotyczącymi Wiosny. (Rodzice mogą je dzieciom przedstawiać w formie zadawania im pytań).

Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca.
Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. W tym roku jest rok przestępny i luty trwał o jeden dzień dłużej. W związku z tym 1 dzień wiosny przesuwa się w tym roku z 21 na 20 marca!
Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty
Przez resztki śniegu przebijają się przebiśniegi, zakwitają też zawilce, przylaszczki. W górach polany pokrywają się kwitnącymi krokusami. Kwitną pierwsze krzewy: leszczyna, dereń, wawrzynek wilcze łyko oraz drzewa: topole, wiązy, olsza czarna. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Nabrzmiewają pączki na pozostałych krzewach i drzewach. To wyraźna oznaka wiosny! Jemioła często spotykana na gałęziach drzew też tworzy niepozorne drobne kwiatki o zielonkawej barwie.
Przylatują pierwsze ptaki
Są to skowronki, zięby, szpaki, pliszki siwe, kopciuszki, bociany. Ale za prawdziwego zwiastuna wiosny w ptasim świecie uważa się żurawia. Pary żurawi po powrocie w rodzinne strony wybierają miejsca na gniazda. Wiele ptaków rozpoczyna lęgi, np. kruki, wrony, gawrony. Można usłyszeć już miłosne śpiewy sikorek, strzyżyków, tokowanie głuszców, pohukiwania puszczyków. Szpaki śpiewają naśladując inne ptaki, często wilgę.
Ze snu budzi się żaba trawna
W połowie marca, gdy utrzymują się cieplejsze dni, żaba rozpoczyna gody. Nie przerywa ich nawet wtedy, gdy silnie obniży się temperatura. W końcu marca lub na początku kwietnia złoży skrzek w postaci wielkiej porcji galaretowatego śluzu, w którym znajdują się jaja. Skrzek utrzymuje się pod powierzchnią wody.
Pojawiają się pierwsze owady
Gdy przez dłuższy czas utrzymują się ciepłe i słoneczne dni, można dostrzec biedronki, charakterystyczne czerwono-czarne kowale bezskrzydłe (zwane potocznie tramwajarzami). Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest motyl rusałka wierzbowiec. Ceglasty w czarne plamy wcześnie rozpoczyna lot.

Dziś przygotujemy Portret Pani Wiosny.

Co potrzeba:
-Wydrukowany załącznik „portret wiosny” (jeśli nie ma dostępu do drukarki to można go odmalować dziecku ręcznie)
-kolorowe kartki bloku rysunkowego
-nożyczki
-klej szkolny
-Kredki lub mazaki

Wykonanie:

Pani Wiosna to przede wszystkim postać barwna i pełna kolorów. Zacznijmy od pokolorowania jej twarzy i włosów (kolorujemy całość z wyjątkiem kwiatów).
Kiedy Pani Wiosna nabierze kolorów przystępujemy do wycinania kwiatów.

Kartkę papieru tniemy na paski(najlepiej na 3)

Każdy pasek składamy jak harmonijkę na mniejsze kawałki

Na zewnętrznej stronie rysujemy kwiaty o dowolnym kształcie i wielkości

Wycinamy kwiat i w ten sposób mamy od razu kilka takich samych kwiatów

Kwiaty wykonujemy w różnych kolorach i kształtach. Możemy analogicznie do tego powycinać kolorowe kółeczka jako środki kwiatów. Gotowe kwiatuszki przyklejamy w miejscu kwiatów na rysunku tak by utworzyły efekt 3D.

Wiosna gotowa!

Dla chętnych zamieszczam jeszcze prostą krzyżówkę wiosenną 🙂

Opr. Karolina Wójcik-Paszyńska