Kolejne ciekawe propozycje spędzania czasu wolnego przez nasze dzieci, w tym polecane strony internetowe

Witam!

W związku z dalszym przedłużeniem nauczania on-line i pobytem naszych dzieci w domu prezentuję poniżej kolejne materiały do samodzielnej pracy dla uczniów, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas.

Proponowane ćwiczenia i zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i będą ciekawym uzupełnieniem zagadnień programowych. Ćwiczą m.in. umiejętności poznawcze, wyobraźnię, umiejętności motoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają słownictwo i pamięć.

Zachęcam do czytania książek z zakresu literatury dla dzieci, propozycji można szukać np. na stronie https://calapolskaczytadzieciom.pl/

(znajdują się tam również wskazówki dla rodziców, prowadzone są różne programy edukacyjne oraz zawarta jest lista ciekawych książek jak również konkursy literackie dla dzieci i młodzieży). Można też oglądać filmy. Mogą to być ekranizacje lektur szkolnych, które można znaleźć np. na stronie www.cda.pl

Dla młodszych dzieci polecam ćwiczenia usprawniające i wspomagające rozwój dziecka (motorykę małą, grafomotorykę, koordynację wzrokową, spostrzegawczość, pamięć oraz estetykę).

https://eduzabawy.com/, to strona, gdzie są zamieszczane pomysły na kreatywne prace z dziećmi czy wierszyki krótkie, śmieszne i z morałem, których nauka ćwiczy ich pamięć.

http://kidipage.com/, to nie tylko zabawa, ale strona, która będzie powtórką znajomości podstawowego słownictwa z j. angielskiego. 

Na https://miastodzieci.pl/bajki/ znajdziemy propozycje zarówno dla:  dzieci, (w tym, zabawy, piosenki, wiersze, bajki, gry, zagadki), jak i dla rodziców, ( m.in. tematy związane z edukacją i wychowaniem, zdrowie rodziny, poprzez polecane książki dla rodziców i dzieci, aż po przepisy i wspólne przyrządzanie różnych smakołyków).

Uczniowie, którzy preferują prace plastyczne mogą korzystać z kolorowanek np.

https://www.kolorowankionline.net/

www.e-kolorowanki.eu

https://www.gry.pl/gry/malowanki

Dla chętnych, którzy lubią rozwiązywać zagadki, układać puzzle czy rozwiązywać logiczne zadania polecam:

https://www.gry.pl/gry/logiczne

https://www.gry.pl/gry/puzzle

https://www.gry.pl/gry/gry-umyslowe

Na stronie:

https://www.legalnakultura.pl/pl i

https://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/biblioteki

każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, np. biblioteki cyfrowe wyższych uczelni, polecane wystawy czy ogólnopolskie konkursy, a w strefie edukacji polecana jest strefa edukacji dla ucznia.

https://legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow

Filharmonia Krakowska http://www.filharmonia.krakow.pl/ poleca: Smykowe granie w naszych domach.

Jolanta i Miłosz Gawrylkiewiczowie w czasie kwarantanny śpiewają najmłodszym i ich rodzicom. Serdecznie zapraszają do wspólnego muzykowania, gdyż jak podają śpiewanie dzieciom w czasie kwarantanny jest jak najbardziej wskazane i ma wiele zalet. Wymienię tu tylko podstawowe np. budowanie więzi z rodzicami, odkrywanie emocji i swojego „wewnętrznego świata”, zabawa głosem, odkrywanie swoich możliwości i budowanie pewności siebie, aż po trening mowy, (trening aparatu oddechowego, fonacyjnego, i artykulacyjnego).

Pozdrawiam
Halina Krzysztofińska
Pedagog szkolny