Kim był święty Mikołaj?

Czy wiecie że……

Według średniowiecznej hagiografii św. Mikołaj żył najprawdopodobniej na przełomie III i IV wieku (czyli bardzo dawno temu). Pełnił m.in. funkcję biskupa Miry w Licji (dziś Turcja), a także wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych, a największe jego sanktuarium na świecie znajduje się we włoskim Bari.

Jego życie jest owiane wieloma legendami, ale we wszystkich pojawia się jako ten, który czynił dobro, a jednocześnie odznaczał się dyskrecją. M.in. według podań biskup miał rozdać swój majątek biednym.

Wizerunek Mikołaja, jaki występuje w czasach współczesnych, spopularyzował w latach 30. koncern Coca-Cola. Amerykański ilustrator Huddon Sundblom stworzył do reklamy tego napoju rysunek jowialnego staruszka z białą brodą, wąsami i bokobrodami w czerwonym płaszczu.  Pod tą postacią Mikołaj znany jest na całym świecie, popularności mogą mu pozazdrościć największe gwiazdy show-biznesu i celebryci.

Pamiętajmy więc o tym, że prawdziwy Święty Mikołaj był biskupem, człowiekiem, który bezinteresownie czynił dobro, nie przyznając się do tego. Czy i my potrafimy zrobić coś dobrego dla innych?
Waszym zadaniem na dziś, jest wyświadczyć choć jeden dobry uczynek dla bliskiej osoby. Może pomożecie mamie przygotować obiad? A może młodsze rodzeństwo potrzebuje pomocy w nauce? Jestem pewna, że i Wy możecie zostać Świętym Mikołajem 🙂

Karolina Wójcik – Paszyńska