Kiedy odpoczywać aktywnie, a kiedy biernie?

Po nauce i innych pracach umysłowych powinno się spędzać czas wolny aktywnie, a po wysiłku fizycznym – wypoczywać biernie. 
Na przykład latem po odrobieniu lekcji zamiast oglądać telewizję lepiej pojeździć na rowerze, a zimą na łyżwach. Z kolei po dniu pełnym aktywności ruchowej odpowiednim odpoczynkiem może być krótka drzemka, czytanie książki lub oglądanie filmu. 
Aby zabawy na świeżym powietrzu był bezpiecznie, powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Podczas uprawiania sportów, w których nabiera się dużych prędkości, na przykład podczas jazdy na rowerze, trzeba używać kasku, 
  • Nie wolno jeździć na łyżwach po zamarzniętym stawie, jeziorze, lub rzece, gdyż lód może się załamać,
  • Do jazdy na sankach nie należy wybierać górki w pobliżu jezdni. Teren zjazdu powinien być równy, bez drzew i wystających korzeni.
  • Na placu zabaw trzeba przestrzegać jego regulaminu. Należy pamiętać, aby bawić się w bezpieczniej odległości od karuzeli i huśtawki.

Na koniec zapraszam do części aktywnej, czyli pięciu efektywnych ćwiczeń w domu. 

Rozgrzewka:
30 sekund bieg w miejscu
30 sekund imitacja skakanki (skaczemy obunóż)
30 sekund pajacyki
30 sekund skrętoskłony

Ćwiczenie 1

Pompki na kolanach

Spróbuj zacząć od normalnych pompek, a kiedy osiągniesz maksymalny wysiłek, przejdź do zmodyfikowanej wersji. Dłonie należy ustawić nieco szerzej niż linia obręczy barkowej. Palce powinny być skierowane równolegle do ciała, stopy złączone. Plecy muszą pozostać napięte przez całe ćwiczenie, bez podnoszenia pośladków. Łopatki powinny być ściągnięte, a głowę trzymamy neutralnie. Patrzymy w podłogę, nie przed siebie.

Wykonujemy tyle powtórzeń ile możemy.

Ćwiczenie 2

Zmodyfikowane pompki

Połóż się na plecach, zegnij nogi, ramiona po bokach, stopy na podłodze. Podnieś miednicę, napnij pośladki, wypchnij miednicę w górę, nie obciążając szyi ciężarem ciała. Przytrzymaj pozycję przez kilka sekund i wróć bez dotykania ziemi.

20 powtórzeń

Ćwiczenie 3

Wyskoki z zejściem do pompki

Ćwiczenie składa się z 4 etapów. Rozpoczynamy je w pozycji pionowej.
Pierwszy krok: schodzisz do przysiadów z rękami na ziemi.
Drugi krok: rzuć stopy do tyłu, trzymając ręce na ziemi.
Trzeci krok: natychmiast przywróć stopy do przysiadu.
Czwartki krok: przeskakujesz z pozycji przysiadu na górę.
Powtórz to ćwiczenie tyle razy, ile to możliwe w ciągu minuty.

Ćwiczenie 4

Wymachy nogą

W pozycji na czworakach podnieś jedną nogę do tyłu (jak proste kopnięcie nogą), przytrzymaj pozycję i ustaw nogę z powrotem w pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą nogę.

Ćwiczenie 5

Deska

Połóż się na brzuchu, zegnij łokcie i połóż przedramiona na podłodze, utrzymując łokcie w linii za sobą. Podnieś klatkę piersiową i wyprostuj ciało, tworząc linię prostą od stóp do głów. Utrzymuj ciało w napięciu i przytrzymaj pozycję przez minutę.


Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam,
Marcin Muszyński