Drugie życie kredek świecowych

Każdy z nas ma w domu stertę połamanych lub niepotrzebnych kredek świecowych. Jeśli nie – to czas by zacząć je zbierać 🙂  Kredki można ponownie wykorzystać na wiele sposobów. Są wykonane z parafiny więc można je przetapiać, rozpuszczać i wykonywać wspaniałe ozdoby a nawet świeczki.

 1. Przepis na pieczone świecówki

Upcyklingowe kredki to zarówno zabawa, jak i doskonała stymulacja dziecięcych zmysłów: wzroku, dotyku – a jeśli dodamy do świecowych wypieków nieco olejku aromatycznego – także węchu.

Składniki:
 • stare, połamane kredki świecowe
 • metalowe foremki do ciasta lub papierki do muffinów
 • olej roślinny
 • patyczek do szaszłyków
 • papier
 • olejek aromatyczny.

Do wykonania pieczonych kredek oprócz dzieci potrzebni będą dorośli – ich rola niech ograniczy się jednak do obsługi piekarnika;)

Sposób wykonania:

Przygotuj kredki – wybierz z dziecięcej kolekcji wszystkie połamane okazy, „obierz” je z papierków, połam na mniejsze części. Piekarnik rozgrzej do ok. 150 stopni. Następnie olejem lub masłem roślinnym wysmaruj foremki do ciasta lub papierki do muffinów (oleju możesz dodać nieco więcej – i tak wymiesza się z roztopionymi świecówkami). Następnie nasyp kredki do ok. połowy wysokości foremki – możesz w jednej foremce wymieszać podobne barwy, możesz też wrzucić do środka jak największą ilość kredek kolorowych. Wszystko zależy od tego, jaki dzieci zamierzają osiągnąć efekt końcowy. Możesz też opcjonalnie dodać do kolorowej masy odrobinę olejku aromatycznego.

Kredki w foremkach włóż do rozgrzanego piekarnika – dość szybko się one roztapiają, dlatego nie należy zostawiać ich na dłużej bez nadzoru. Na wymieszanie kredek wystarczyć powinno od 5 do 10 min.  Gotowe kredki wyjmujemy z foremki, mieszamy je lekko patyczkiem do szaszłyków, następnie studzimy (możemy włożyć na pół godz. do lodówki, by się lepiej utrwaliły). Po wyjęciu z foremki kredki w kształcie serduszek, kółeczek czy kwiatków wycieramy papierowym ręcznikiem.

2. Stare – Nowe kredki

Wykorzystanie połamanych kredek świecowych może być świetną zabawą również dla dziecka.

Co możemy zrobić ze starych, krótkich i połamanych kredek? Nowe kredki. I to w fantazyjnych, nowych kształtach.

Potrzebne będą:
 • Końcówki kredek świecowych,
 • foremki silikonowe do zapiekania (w sklepach dostaniecie różne formy silikonowe przeznaczone do pieczenia, nie używajcie tych do mrożenia, bo się Wam rozpłyną w piekarniku i spalą) W naszym zestawie znalazły się serduszka, gwiazdki i inne podłużne kształty. Dzięki temu mamy nowe, wyjątkowe kształty kredek świecowych
 • nagrzany do 160 stopni C, piekarnik
 •  nóż ewentualnie, tłuczek do stłuczenia kredek.
Przygotowanie i wykonanie kredek:

Kredki trzeba przygotować, jeżeli mają pozostałości po papierkach to trzeba je zdjąć.  Potem wystarczy je połamać lub potłuc na mniejsze kawałeczki. Następnie potłuczonymi kredkami wypełniamy silikonowe foremki. Kolory, jakie będą miały kredki, zależy od Was. Mogą mieć jeden kolor lub bardziej szalone. Rozgrzewamy piekarnik do 160 stopni C i wstawiamy blachę z kredkami. Czekamy od ok. 8-10 minut. Warto być czujnym, by ich nie spalić. Trzeba sprawdzać co jakiś czas, by ich nie przepiec. Jeżeli kredki się już rozpuszczą, to wyjmujemy je z piekarnika i odstawiamy je do ostudzenia.  Tak przetapiamy kredki świecowe na nowe. 

3. Świeczka z kredek

Co potrzeba:

 • stare świeczki, wkłady do zniczy
 • pudełko po mleku lub soczku z kartoniku
 • kredki świecowe najlepiej w dwóch lub w kilku kolorach
 • kredka lub patyczek do szaszłyków
 • grubszy sznurek lub knot do świeczek
 • olejek zapachowy – u mnie Lawenda (opcjonalnie)

Do garnka wrzucamy połamany wosk, dodajemy kredkę w wybranym kolorze, oczywiście bez papierka, bambino niestety się nie nadają, najlepsze są najtańsze, te słabo piszące.

W pudełku po soczku odcinamy górę i myjemy

Na patyczku lub na kredce ołówkowej wiążemy sznureczek, wkładamy w środek naszego pudełka.

Na małym gazie rozpuszczamy wosk z kredką, możemy dodać olejek zapachowy o ulubionym zapachu – kilka kropel.

Polecam wykonanie dwa kolory wosku – najpierw rozpuszczamy jeden kolor, który ma być na dole, wlewamy do pudełka i wkładamy na ok. 10 min. do zamrażalki lub lodówki.

Następnie rozpuszczamy wosk z kredką w innym kolorze, nalewamy do pudełka z zastygniętą poprzednią masą.

Ponownie wkładamy do lodówki lub zamrażalki.

Następnie delikatnie rozcinamy opakowanie i nasza świeczka gotowa.

Nie sposób nie zauważyć, że wykorzystując w ten sposób pomoce plastyczne, zachowujemy postawy proekologiczne, i wykorzystujemy jeden ze sposobów recyklingu 🙂

Karolina Wójcik – Paszyńska