Co warto mówić do dziecka?

Magia naszych słów do dzieci

Słowa mają ogromną moc – mogą dodawać sił, energii, wiary czy uskrzydlać nas w różnych działaniach. Ale mogą też załamać, obniżyć poczucie wartości i wpędzić w kompleksy. To, jakich słów używamy w kontakcie z dzieckiem, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszych relacji, ale też kształtowania się charakteru i osobowości dziecka.

Często powtarzane komunikaty zostaną  niejako „wdrukowane” w sposób jego myślenia. Gdy nas nie będzie już cały przy starszym dziecku, ono i tak będzie je powtarzać w głowie i stosować w nowych sytuacjach.

Warto zatem pamiętać o kilku zasadach i zwrotach, które budują szczęśliwe dziecko, a w przyszłości  i dorosłego człowieka.

Co warto mówić do dziecka?

• Kocham Cię
  • Jesteś ważny
  • Wierzę Ci
  • Jestem przy Tobie
  • Dasz radę
  • Bądź sobą
  • Potrafisz, spróbuj jeszcze raz
  • Bądź z siebie dumny
  • Jestem z ciebie dumny
  • Każdy ma czasem ciężki dzień
  • Masz fajne pomysły
  • To co zrobiłeś bardzo mi się podoba
  • ………………………………………..

Katalog  przykładowych zwrotów, które budują nie tylko dziecko jest bardzo bogaty.

W całokształcie rozwoju dziecka bardzo ważne jest promowanie wychowywania poprzez pozytywne wzmocnienia w postaci nagród, pochwał, wsparcia, komunikacji dostosowanej do jego potrzeb i wieku. Należy jednak pamiętać, żeby było to adekwatne do całej sytuacji.

Dziecko, które postąpi i zrobi coś źle musi mieć odpowiedni komunikat. W dalszym jednak postepowaniu użyjmy  takich „magicznych słów, które wydobędą pokłady pożądanych zachowań u naszych dzieci.

Halina Krzysztofińska