Bocian z masy porcelanowej

Masa porcelanowa to niezwykle prosta i łatwa w wykonaniu masa plastyczna do tworzenia rozmaitych dekoracji świątecznych. Nie trzeba jej wypiekać jak masy solnej.

Do wykonania masy porcelanowej potrzebujecie: jedną porcję kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej / mogą być dwie miseczki o pojemności 300 mililitrów, dwie łyżki cytryny i dwie łyżki olejku.

Najpierw należy wszystkie składniki połączyć w misce łyżką, a następnie, gdy ciasto zacznie się razem łączyć, zagniatamy je dłońmi.

Po kilku minutach masa porcelanowa jest gotowa do tworzenia dekoracji.

Do wykonania bociana potrzebne będą: wykonana własnoręcznie masa porcelanowa, wykałaczka lub nożyk, odrobina wody, kawałek bawełnianej szmatki jako podkład, szablon bociana, farby lub pisak, klej, odrobina mchu.

Wykonanie bociana jest bardzo łatwe, ale na efekt końcowy należy poczekać około 12 godzin / tyle schnie /.

Masę plastyczna należy rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Następnie za pomocą wykałaczki odrysowujemy szablon bociana.

Bocian musi cały czas leżeć na prosto, bo masa będzie sztywna i twarda dopiero po wyschnięciu Teraz wycinamy prostokątną podstawkę i doklejamy ją do bociana. Powierzchnie, które chcemy skleić nacinamy, dodajemy odrobinę wody, dociskamy i wygładzamy powierzchnie styku. Ważne, aby sklejonej pracy nie podnosić, tylko zostawić w takiej postaci na płasko do wysuszenia na około 12 godzin. W taki sam sposób doklejamy skrzydło bociana. Wszelkie nierówności możemy wygładzić palcem lub nożykiem zwilżonym w wodzie.

Wysuszone bociany po około 12 godzinach możemy już ustawić w pionie, Możemy je pomalować: pisakami, farbami akrylowymi lub plakatowymi .

Na koniec do podstawki doklejamy za pomocą kleju na gorąco lub kleju magic odrobinę mchu, który podkreśli wiosenny styl pracy.

Szablon bociana można pobrać klikając tutaj:
https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/bocian-szablon-do-wycinania/

Instrukcję wykonania i zdjęcia można znaleźć na:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/04/bociany-praca-plastyczna-z-gliny/#respond

Więcej inspiracji do innych prac plastycznych można znaleźć na:
https://mojedziecikreatywnie.pl/kategorie/ceramiczna-tworczosc/

Kot z gliny samoutwardzalnej – instrukcja krok po kroku:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/02/kot-gliny-samoutwardzalnej/

Drzewa z gliny- praca przestrzenna:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/05/drzewa-lepione-z-gliny/

Kaktusy z gliny lub masy solnej:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/03/11852/

Przygotowała: Jadwiga Olech