Bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci – działajmy wspólnie razem

W obecnej sytuacji, gdy większość z nas pracuje on-line i każdy uczeń realizuje zdalne nauczanie zagrożeń w sieci może być coraz więcej. Dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Nauczyciele naszej szkoły starali się i nadal starają się przekazywać uczniom potrzebną wiedzę  na temat cyberbezpieczeństwa .

Liczymy również na pomoc i współpracę z Państwem w tym zakresie. Liczymy też, że sami uczniowie mając wiedzę i umiejętności są również czujni w tym zakresie.

Jeżeli jesteśmy teraz coraz więcej w sieci w związku z sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, niech to „idzie” w dobrym kierunku.

Zamiast godzinami grać czy przeglądać media społecznościowe można umiejętności informatyczne wykorzystać do nauki np.

• poznawania nowych programów,
  • grafiki,
  • nauki poszczególnych przedmiotów,
  • języków obcych czy
  • poznawania świata i ciekawych, odległych miejsc.

W tym miejscu zasygnalizuję tylko najczęściej spotykane zagrożenia w sieci:

• Cyberprzemoc,
  • Uzależnienie,
  • Niebezpieczne treści (różne formy przemocy),
  • Kradzież danych osobowych,
  • Wyłudzanie poufnych informacji,
  • Zagrożenia techniczne (wirusy).

Internet to jest jak wielkie miasto. Możemy tam  znaleźć biblioteki, uniwersytety, muzea, miejsca rozrywki oraz możliwość spotkania wielu wspaniałych ludzi. Niestety możemy  tam spotkać ludzi lub sprawy, których powinni unikać nasi uczniowie.

Wspólnie zadbajmy o to, by praca dziecka podczas zdalnego nauczania była bezpieczna i służyła nabywaniu przez nie nowej wiedzy i umiejętności.

Dziękujemy za uwagę, powodzenia.

Halina Krzysztofińska