Asertywność co to właściwe jest i po co to mojemu dziecku?

W kolejnym artykule chciałabym poruszyć ważną też kwestię, jaką jest kształtowanie
w dziecku zachowań asertywnych, które pomogą je uchronić przed wieloma niebezpieczeństwami w dzieciństwie, a później i w dorosłym życiu. 

Pamiętajmy, że asertywność to coś pomiędzy uległością a agresją, to jedna z najlepszych cecha, jaką możemy kształtować w naszych dzieciach. Zachowania asertywne sprawią, że dziecko dużo łatwiej poradzi sobie z zagrożeniami czekającymi na niego na podwórku,
w kontaktach rówieśniczych, a później w dorosłym życiu. Agresorzy zazwyczaj na swoją ofiarę wybierają osoby uległe, którymi można łatwo manipulować i które nie przeciwstawią  się ich planom. Asertywność jest zatem jedną z ważniejszych cech bezpieczeństwa Naszych dzieci.

Zapytacie więc jak sprawić, żeby Wasze dziecko było asertywne?

Budowanie asertywności w dziecku jest niełatwym zadaniem, wymagającym częstej refleksji nie tylko nad zachowaniem dziecka, ale i nad naszym jako rodziców. 

Poniżej dam kilka rad zaczerpniętych z literatury, z którymi Państwo możecie się zgodzić lub nie. W końcu to każdy z nas jako rodzic podejmuje ostatecznie decyzję, jak chce wychowywać swoje dzieci oraz bierze za nią odpowiedzialność.

  • wzmacniaj pewność dziecka (czyli buduj poczucie własnej wartości u dziecka)
  • ucz odporności na porażki i krytykę 
  • zachęcaj do dyskusji 
  • szanuj dziecięce prawo do własnej opinii 
  • pozwól na niezależność i własne decyzje 
  • ucz odwagi, by mówić „nie”
  • rozmawiaj na trudne tematy

6 sposobów na rozwój asertywności u dzieci

https://smartstart.pl/marta-szyszko-6-sposobow-na-asertywnosc-u-dzieci/

Asertywność to nie jest uległość, to nie jest agresja. To umiejętność wyrażania myśli, uczuć i potrzeb bez naruszania praw i rozwiązań siłowych. Ale z szacunkiem dla innych i dla siebie.

Propozycje strony w zakresie przedstawionego tematu:

https://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/wychowanie-dziecka/naucz-swoje-dziecko-byc-asertywnym-asertywne-dziecko-lepiej-poradzi-sobie-w-zyciu.html

https://fenixkravmaga.pl/2019/10/10/asertywnosc-co-to-wlasciwie-jest-i-po-co-to-mojemu-dziecku/

Pedagog 
Halina Krzysztofińska