Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

przez aw

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku pod hasłem: „Czytanie dla pokoju”, rozumianym jako kształcenie i upowszechnianie za pośrednictwem literatury postaw empatii, tolerancji oraz otwartości na dialog.

W nawiązaniu do tematu przewodniego oraz szerzej rozumianego rozwijania kompetencji czytelniczych biblioteka szkolna przygotowała dla naszych uczniów ofertę konkursów, akcji oraz zajęć biblioterapeutycznych.

Punktem kulminacyjnym całomiesięcznych działań był udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Głównym celem akcji jest pokazanie uczniom, że czytanie jest atrakcyjne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. W naszej szkole czytanie na przerwie połączone było z konkursem na najzabawniejszy strój nawiązujący do wybranej lektury. Szkolne korytarze wypełniły Anie z Zielonego Wzgórza, koledzy Harry’ego, książęta, wróżki oraz pan Kleks. Czytano wszędzie, szczególnie w strefie czytania, w której oprócz wygodnych dywaników można było znaleźć literackie smakołyki, m.in. piegi pana Kleksa czy czarodziejskie ciasteczka Alicji z Krainy Czarów.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs na maskotkę biblioteki oraz akcja „Czytanie uskrzydla”, która pozwoliła na dosłowne przymierzenie literackich skrzydeł i wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Bez wątpienia biblioteka w tym miesiącu stała się miejscem często odwiedzanym, a nawet obleganym przez uczniów. Mamy nadzieję na utrwalenie tego trendu.

Teresa Kowal