Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle

przez aw

Dnia 9.06.2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I-III uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Lizaka w Jaśle. Miały tam okazję poznać tradycję jasielskiej produkcji słodyczy, a tym samym pogłębić swoją wiedzę w temacie słodkości. Poznały historię cukiernictwa na przestrzeni wieków od średniowiecza do czasów współczesnych oraz różne gatunki cukru i sposoby ich wytwarzania. W muzeum mogły również posmakować cukrów, z których produkuje się lizaki i powąchać aromatów dodawanych do karmelu, aby nadać mu różne smaki. Uczniowie podziwiali stare maszyny do wyrobu, formowania
 i pakowania lizaków, które swoim kształtem przypominały pojazdy kosmiczne.  Największym jednak zainteresowaniem cieszył się proces wykonania własnego lizaka. Możliwość wyboru smaku i koloru była dla dzieci bardzo ekscytująca.

Wizyta zakończyła się w sklepiku ze słodkościami, gdzie można było kupić wielobarwne lizaki o niespotykanych kształtach, smakach i rozmiarach. Po odwiedzeniu muzeum przyszedł czas na obiad w restauracji.

Na koniec spacerkiem udaliśmy się na plac zabaw do pobliskiego Ogrodu Jordanowskiego. Ogromny park z mnóstwem atrakcji w postaci karuzeli, huśtawek, statku, linek do wspinania czy zjeżdżalni robił wrażenie.

Radość, która malowała się na twarzach dzieci, była dowodem, że wycieczka była bardzo udana i zapewne najsłodsza ze wszystkich.

Małgorzata Płodzień