Tydzień Promocji Zdrowia

przez aw

W dniach 21 – 25 marca obchodziliśmy w naszej szkole wiosenny Tydzień Promocji Zdrowia. Kolejny już raz przez zabawę i zajęcia praktyczne staraliśmy się promować zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Pierwszy dzień naszego Tygodnia Promocji Zdrowia pokrył się z Pierwszym Dniem Wiosny, dlatego rozpoczęliśmy go na wesoło. Z inicjatywy uczniów 21 marca był „Dniem bez plecaka”, co nie znaczy, że uczniowie przyszli do szkoły bez potrzebnych przyborów. W tym dniu każdy chętny miał przynieść swoje rzeczy w czymś, co zupełnie nie przypomina plecaka, a jedynym ograniczeniem była fantazja i ewentualne gabaryty. Częstym „zamiennikiem” plecaka były walizki, ale pojawiły się też: torba służąca do dowożenia jedzenia, koszyk sklepowy, szuflada, kołyska, skrzynka na narzędzia, lodówka turystyczna, puf, wózek dla lalek i wiele innych.

Uczniowie klas I i III dopełnili tradycji Pierwszego Dnia Wiosny i wyruszyli w korowód z własnoręcznie zrobioną Marzanną, a uczniowie klasy II brali w tym czasie udział w zabawach sportowych pod hasłem „Z uśmiechem witamy wiosnę”.

21 marca przypada również Światowy Dzień Zespołu Downa, obchodzony w tym dniu nieprzypadkowo, bo data ta nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Dzień ten jest często nazywany „Dniem Kolorowej Skarpetki”, bo kolorowe skarpetki, ubrane nie do pary, to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, aby podnosić świadomość społeczeństwa na temat potrzeb i trudności osób z tym zespołem.

W kolejnych dniach uczniowie wszystkich klas przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki z okazji „Dnia Zdrowej Kanapki”, który co roku obchodzimy w naszej szkole w pierwszym tygodniu wiosny. Z tej okazji uczniowie przynieśli zdrowe produkty pełne witamin, z których powstają pożywne, smaczne, ale też piękne kanapki. Jako dodatek do kanapek wszyscy uczniowie starszych klas otrzymali naturalne soki, ufundowane przez sponsora (młodsi  otrzymali je podczas zabawy karnawałowej). W tym dniu wszyscy uczniowie uczestniczyli też w zajęciach i pogadankach nt. zdrowego odżywiania i jego wpływu na stan naszego organizmu.  Uczniowie klasy I podczas zajęć „Dbamy wiosną o zdrowie” przygotowywali sałatki owocowe, a uczniowie najstarszych klas podeszli do odżywiania w sposób bardziej naukowy na zajęciach pt. „Wykrywanie składników odżywczych w naszym posiłku”, na których własnoręcznie przeprowadzali doświadczenia.

Następne dni upływały uczniom pod znakiem aktywności fizycznej, która była dobierana do warunków atmosferycznych i wieku uczniów np. wycieczki po okolicy, ćwiczenia na osiedlowej siłowni na świeżym powietrzu, aerobik dla najmłodszych na sali gimnastycznej. Uczniowie klas II i III brali udział w turnieju sportowym pt. „Ruch to zdrowie”, a uczniowie klas IV – VII pokonywali na czas sprawnościowy tor przeszkód. Uczniowie klas VII i VIII, przed którymi są trudne decyzje wyboru średniej szkoły, brali udział w zajęciach pt. „Aktywność na świeżym powietrzu jako sposób na stres”.

Podczas Tygodnia Promocji Zdrowia warto również przypomnieć, jak dbać o siebie w sytuacjach awaryjnych wymagających np. ewakuacji z budynku. Dlatego wszyscy uczniowie przypomnieli sobie procedury ewakuacji z budynku szkoły, a także został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy.

Na zakończenie tygodnia Pani Teresa Kowal zorganizowała wiosenny konkurs czytelniczy i przygotowała promocję książek dotyczących zdrowego stylu życia.

Cały tydzień upływał nam niezwykle aktywnie i kolorowo, i pozwalał na rozwijanie różnych zainteresowań. Po uśmiechach i zaangażowaniu uczniów można z pewnością stwierdzić, że każdy znalazł coś dla siebie.

Aldona Wójcik