Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

przez aw

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na całym świecie to święto jest już obchodzone jest po raz 22 (ustanowione 17 XI 1999 r.).

Ta data odsyła do tragicznych wydarzeń z 21 lutego 1952 r., kiedy to w Dhace w Bangladeszu podczas pokojowej demonstracji zginęło pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Dzień 21 lutego ma upamiętnić tamte wydarzenia oraz uświadomić ludziom, że język jest źródłem tożsamości narodowej i kulturowej.

W naszej szkole w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie brali udział w konkursach z języka polskiego. Zadanie pierwsze sprawdzało znajomość polskich przysłów. Wiadomo, że ,,bez pracy nie ma kołaczy”, dlatego trzeba było zakasać rękawy i dokończyć znane porzekadła. Poszło jak po maśle.

Zadanie drugie polegało na użyciu w zdaniu rzeczowników w odpowiedniej formie. Proste? Niekoniecznie, jeśli nie wiadomo, czy w rosole pływają oka – a może …. oczy? 👀

Kolejna trudność ujawniła, dla kogo mitologia jest piętą Achillesa. Panicznego strachu nie było, uczniowie wykazali się olimpijskim spokojem.

I na końcu przyszedł czas na czasowniki. Uczniowie wzięli byka za rogi i świetnie rozprawili się z zasadzkami językowymi. Najlepsi stanęli na podium:

Klasa VIII:

I miejsce – Julia Wisz

II miejsce – Natalia Czarnik

III miejsce –  Izabela Pańczak

Z klasy VII zwyciężył: Dominik Pańczak

Wśród uczniów klasy VI zwyciężył: Kajetan Putkowski

Wśród uczniów V klasy, najmłodszej biorącej udział w tym konkursie, zwyciężyli: Lena Michalik i Piotr Goszka.

Zwycięzcom gratulujemy!!! Teraz czas na laury.

Do kolejnych zmagań zapraszamy za rok!

Agnieszka Kopacka