Wycieczka do Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce

przez aw

26 listopada pierwsza klasa wybrała się na wycieczkę do Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce. Celem wycieczki było zgłębienie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących zawód pilota, w ramach omawianej lektury „Pilot i ja”. Wycieczka była częścią realizowanego w naszej szkole programu pod nazwą : Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki, edycja III – poznajemy zawody”.

Po ośrodku oprowadzał nas dyrektor OKL Pan Arkadiusz Rzucidło, prezentując  różne miejsca związane z przygotowaniem przyszłych pilotów do wykonywania zawodu. Dowiedzieliśmy się, że aby móc wykonywać zawód pilota, potrzeba wielu lat szkoleń i praktyki. Oprócz umiejętności pilotażu trzeba bardzo dobrze znać budowę samolotów, ale także matematykę, fizykę, meteorologię. Każdy pilot musi być przygotowany na różne warunki pogodowe – zwłaszcza na latanie w nocy, we mgle i przy zerowej widoczności, kiedy można polegać tylko na wskazaniach przyrządów.

Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zwiedzania hangarów, gdzie z bliska można było zobaczyć samoloty, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska, a także mieli szansę podglądnąć szkolenie na symulatorze lotu. Na koniec każdy z uczniów usiadł za sterami samolotu aby choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy pilot. Cała wycieczka wywarła na dzieciach spore wrażenie, a niektóre z nich zapragnęły w przyszłości  podróżować własnym samolotem.

Dziękujemy serdecznie Panu Arkadiuszowi za gościnność i niezapomniane wrażenia z wycieczki.

Paulina Piechota