PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT Galeria konkursu fotograficznego Mój Pupil

przez aw

Październik jest wyjątkowym miesiącem dla zwierząt. Wtedy obchodzone są dni z nimi związane: 2 października – Dzień Zwierząt Hodowlanych, 4 października – Światowy Dzień Zwierząt, 25 października – Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Dlatego właśnie październik uznawany jest za miesiąc dobroci dla zwierząt.

APELUJEMY!

Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód.

Pamiętajmy: „ratując jedno zwierzę nie zmienia się całego świata, ale zmienia się cały świat tego jednego zwierzęcia”.

 Jakie są zatem formy niesienia  pomocy?

  • Wspieranie schronisk, fundacji, stowarzyszeń – można szukać bezdomnym zwierzętom nowych domów, ale też przekazywać żywność, koce, żwirek i zabawki dla kotów, podkłady dla szczeniąt, potrzebne leki, etc.
  • Wsparcie finansowe – wiele organizacji, zwłaszcza tych małych, lokalnych często boryka się z problemami finansowymi, długami w lecznicach.
  • Reagowanie na krzywdę – w każdym przypadku należy zgłaszać na policję akty przemocy wobec zwierząt. Jest nią również niewłaściwa opieka i zaniedbanie, np. pozostawianie psa na chłodzie bez możliwości schronienia, niewłaściwe karmienie czy trzymanie na uwięzi na krótkim łańcuchu. Takie przypadki trzeba zgłaszać!
  • Szczepienie i zgłaszanie wszelkich chorób każdego zwierzęcia do weterynarza . To nieprawda, że zwierzęta czują mniej i ze wszystkiego „się wyliżą”.
  • Sterylizowanie i kastrowanie – zabiegi pozwalają zwalczać problem niekontrolowanego rozmnażania i bezdomności psów i kotów, a także zabijania szczeniąt i kociąt, co niestety nadal często się zdarza.

Zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnych zbiórkach na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt –Kundelek w Rzeszowie  czy Cztery Łapy w Boguchwale.

WYNIKI  KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Mój Pupil”

I miejsce- PINA Marty Gołąbek kl. 5

II miejsca- KOKO I ZOŁI  Filipa Dopart kl. 7 i   SARA Izy Pańczak kl. 8

III miejsce- LILA Leny Michalik kl. 5 i   LUSIA Bartka Pańczak kl. 5

Wyróżnienia :

  1. pieski Milenki Sitek kl 7
  2. Kotek Gabrysi Staszczak kl 8,
  3. Świnka morska Ani Szeli kl 8

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie  i gratulujemy wrażliwości  oraz niewątpliwej miłości i oddania miłości swych Pupili

Opiekunowie  Samorządu Szkolnego
 i Szkolnego Klubu Ekologicznego