Stop wypalaniu traw!

przez aw

Czym szkodzi wypalanie traw?

Wypalanie traw to bardzo szkodliwy rytuał, nie tylko dla flory i fauny, ale również dla ludzi. Dwutlenek węgla i inne związki, które wydzielają się przy spalaniu, unoszą się w powietrzu szkodzą nam. Poszkodowane przy tym precedensie są także zwierzęta. Bez względu czy podpalaczami powoduje nuda, głupota, brak wyobraźni czy też niewiedza, wypalanie traw to niszczenie całego małego ekosystemu – to katastrofa ekologiczna. Dla nas być może tylko w bardzo niewielkiej skali, ale dla owadów, ropuch i jeży – to katastrofa w pełnym znaczeniu tego słowa.

W płomieniach zdarza się, że nieuważni spacerowicze i osoby pomagające w ratowaniu tego ekosystemu.

Mity na temat wypalania traw:

  1. “Wypalanie traw likwiduje chwasty”

Jest to mit, ponieważ po przejściu ognia wiele nasion chwastów zostaje w glebie i w momencie, gdy inna roślinność zostaje zniszczona, to zaprawione w bojach chwasty w pierwszej kolejności kolonizują pogorzelisko.

2. “Ogień użyźnia glebę”

Bogata w fosforany i związki potasu warstwa popiołu jest łatwo rozwiewana  przez wiatr i wymywana przez deszcze. Efekt użyźnienia jest więc chwilowy. Długotrwałe jest za to wyjałowienie gleby spowodowane przez ogień. Podczas pożaru giną owady i mikroorganizmy, które regulują procesy rozkładu materii organicznej i w rezultacie przyczyniają się do wytworzenia żyznej gleby. Przykładem niech będą pracowite mrówki, które walczą ze szkodliwymi dla rolników owadami, ale też biorą udział w rozkładzie szczątków roślinnych i zwierzęcych oraz napowietrzają glebę.

Biebrza w płomieniach

Do najpoważniejszego w 2020 r. pożaru związanego z wypalaniem doszło w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Spłonęło około 6 tysięcy hektarów bezcennych przyrodniczo terenów. Zniszczeniu uległo około 9,5% powierzchni Parku. Przykład Biebrzańskiego Parku Narodowego pokazuje, jak poważne w skutkach może być wypalanie trawy, ale też, jak pozorne jest panowanie ludzi nad tym procesem. Płomienie potrafią się przemieszczać z prędkością biegnącego człowieka. W tych krótkich filmikach możemy zobaczyć jak wyglądała ta katastrofa: Biebrzański Park Narodowy 22.04.2020 i Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Skutki groźne dla człowieka

W pożarach traw tylko w 2019 roku zginęło 10 osób, a 140 zostało rannych. Gęsty dym, który unosi się nad drogami zmniejsza widoczność, zwiększa to ryzyko wypadków.

Konsekwencje prawne podpalania traw

Na podpalaczy, którzy „wiedzą swoje” i pozostają głusi na argumenty merytoryczne, czekają kary. Wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów zostało zakazane w ustawie o ochronie przyrody z roku 2004. Po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym Ministerstwo Środowisko wyszło z inicjatywą, by podnieść tę kwotę do trzydziestu tysięcy złotych oraz by sprawca był zobowiązany do naprawienia szkody chociażby poprzez podjęcie prac związanych z sadzeniem lasu. Ponadto rolnicy dopuszczający się wypalania traw ryzykują zmniejszeniem, a w rażących przypadkach pozbawieniem dopłat z funduszów Unii Europejskiej. Poza karami finansowymi podpalacz może zostać skazany na karę więzienia od roku do 10 lat.

Jak wygląda rozprzestrzenianie się ognia?

Prześledźmy kolejność zdarzeń, które mogą nastąpić po jednej „niewinnej zapałce”. Choć na początku płomień jest mały, bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli. Czasem pędzi z prędkością biegnącego człowieka. Wtedy na powierzchni gleby, w roślinności ginie całe życie – począwszy od owadów, pajęczaków, ślimaków, a skończywszy na płazach, gadach i ssakach. Ogień nie oszczędza biedronek, pająków, myszy, młodych zajęcy, ropuch, żab i jeży. Wszystkie te zwierzęta po prostu za wolno lub zbyt późno zaczynają uciekać – nie mają szans z ogromem i potęgą ognia.

Co robić gdy widzimy płomienie?

Nie wahajmy się więc – reagujmy, gdy tylko spostrzeżemy pierwsze płonące trawy! Dzwońmy pod 112, na straż pożarną, policję bądź straż miejską. Jeden telefon może ocalić nie tylko przyrodę, ale i nasze domy i całe gospodarstwa.

Twórcy : Patrycja Ślęczka, Zuzanna Kyc

Źródła: https://www.bnpparibas.pl/blog/wypalanie-traw-rytual-ktory-szkodzi
https://jestemnaptak.pl/artykul/wypalanie-traw

NIE WYPALAJ – NIE ZABIJAJ!

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do zabrania głosu w tej ważnej sprawie i wzięcia udziału w szkolnym konkursie na plakat  dotyczący negatywnych skutków wypalania traw.

Na zdjęcia Waszych prac czekamy do 15.04 2021.Wysyłamy je przez platformę M.Teams zespół Drzewo Św. Franciszka

Grupa Projektowa „Drzewo Św. Franciszka”