Uczniowie Klasy III zbudowali makiety średniowiecznych grodów…

przez aw

Uczniowie w swoich makietach wykorzystali kartony, patyki, farby, plastelinę i dużo wyobraźni. Praca nad przygotowaniem makiet była jednak nie tylko pracą plastyczną, bowiem przy tej okazji uczniowie dowiedzieli się, że na lokalizację pierwszych osad wybierano miejsca szczególne, tak aby jak najlepiej się zabezpieczyć przed ewentualnymi atakami (rozwidlenia rzek, wyspy na jeziorach, brzeg morza, wzgórza), że grody otaczano wałem drewniano-ziemnym i palisadą, często wokół kopano również fosę. Centralnym punktem grodu był zamek i kościół. Obok powstawało zwykle podgrodzie, które zamieszkiwała ludność służebna, czyli rzemieślnicy pracujący na potrzeby grodu. Zbudowanie grodów było trudnym i niezwykle pracowitym zajęciem.

Grażyna Wyżykowska