Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu

przez aw

11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy walczyli o wolność, Polska odzyskała niepodległość, a my dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu. Dlatego też dla upamiętnienia Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości realizujemy zagadnienia związane z Polską – naszą Ojczyzną.

W tygodniu poprzedzającym tę ważną uroczystość przypomnieliśmy sobie: jakie są nasze symbole narodowe?, jak wygląda flaga Polski?, skąd w naszym godle znalazł się orzeł?, co jest naszym hymnem? Wiemy także , że polskim symbolom narodowym należy okazywać szacunek. Słuchaliśmy piosenek dla dzieci i rozmawialiśmy o niepodległości i patriotyzmie, poznając zasady, jakimi powinien kierować się młody patriota. Obejrzeliśmy prezentację o Polsce, dzięki której zdobyliśmy wiele nowych wiadomości m.in. poznaliśmy pierwszych władców Polski oraz sławnych Polaków, z których jesteśmy dumni. Wiemy, że my Polacy jesteśmy częścią Europy oraz członkami Unii Europejskiej, ale też to, że Polska to my i nasze rodziny, a dbając o najbliższe otoczenie, dbamy o swoją Ojczyznę. 

Bawiąc się w przedszkolu,  zorganizowaliśmy „Dzień Mody Patriotycznej”, na którym dzieci prezentowały się w biało-czerwonych strojach. W tym dniu wykonaliśmy pracę plastyczną „Godło” i kotyliony w barwach narodowych. Odbył się też konkurs recytatorski, podczas którego dzieci pięknie prezentowały wiersze o naszej Ojczyźnie.

Najbardziej podniosły, uroczysty charakter tego ważnego dla nas Polaków święta miało odśpiewanie hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”.

Nie zapominając o tym, że jesteśmy częścią naszej małej Ojczyzny- mieszkańcami Rzeszowa, rozmawialiśmy o naszym najbliższym otoczeniu, pięknie przyrody, atrakcjach Rzeszowa, naszych tradycjach. Wiemy już, jak wygląda herb Rzeszowa, bo wspólnie stworzyliśmy taką pracę plastyczną. Marzymy o tym, by podziwiać nasze miasto podczas wycieczki, na którą chcielibyśmy wszyscy w przyszłości pojechać.

Obchody Święta Niepodległości były dla nas podniosłym, ale też radosnym wydarzeniem i mam nadzieję , że pozostaną także w pamięci naszych małych Polaków.

Małgorzata Płodzień