11 listopada 2020r. obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

przez adminMK

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Dla naszych przodków dzień 11 listopada 1918r. był dniem triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Ostatecznie udało się je urzeczywistnić dzięki sprzyjającej sytuacji politycznej – upadku potęg zaborczych po I wojnie światowej. 11 Listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary  i symbolem zwycięstwa.

Wisława Szymborska

„Gawęda o miłości ziemi ojczystej” (fragm.)

Bez tej miłości można żyć,
mieć serce puste jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie wić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.

Jakiej miłości brakło im,
że są jak okno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstkę czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.