Korzyści z czytania książek

przez aw

Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim rozwija słownictwo oraz wyobraźnię, a co za tym idzie sprawia, że stajemy się bardziej świadomi i pewni siebie. Czytanie bardzo poprawia koncentrację oraz pamięć. Czytając skupiamy się na losach bohaterów. Różnego rodzaju wątki się rozwijają, często mocno przeplatają i należy mocno skoncentrować się na tym, aby w ogóle zrozumieć o co w danej historii chodzi. Ważne jest także to, że czytanie uwalnia od stresu i znacznie wpływa na  uspokojenie oraz wyciszenie. Badania dowodzą, że gdy czytamy kilkanaście minut w ciągu dnia, to hormon stresu może zmniejszyć się nawet o 70 procent. Kiedy czytamy książki poruszające różną tematykę w znaczny sposób kształtujemy charakter. Z racji tego, że przedstawiony w nich świat znacznie się od siebie różni, nieustannie się uczymy, wyciągamy wnioski, mamy do czynienia z rozmaitymi bohaterami i ich portretami psychologicznymi. To wszystko ma istotny wpływ na postrzeganie przez nas świata. Czytanie rozwija nasz mózg. Bez względu na to, o jakiej tematyce czytamy książkę, z każdą kolejną przeczytaną publikacją dowiadujemy się czegoś nowego. Czytanie książek buduje świadomość. Dzięki nim wiele dowiadujemy się nie tylko o otaczającej nas rzeczywistości, ale także o nas samych.

Bożena Drzał – nauczyciel – bibliotekarz