Zajęcia z dogoterapii

przez aw

Przedszkolaki z „zerówki” uczestniczyły dwukrotnie w zajęciach z dogoterapii przeprowadzonych dla nas przez Panią Bożenę Niedźwiedzką. Pierwsze zajęcia odbywały się z udziałem psa-maskotki. W czasie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie oraz na czym polega praca psa – specjalisty, jak należy zachować się wobec obcego psa, jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem. Prowadząca przedstawiła  również zasady jakie należy przestrzegać podczas zabawy z pupilem, o czym należy pamiętać idąc z nim na spacer, jak prawidłowo go nakarmić, a także, w których sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga oraz jak zachować się w sytuacji, gdy nas zaatakuje.

Na drugich odwiedził nas prawdziwy piesek rasy Cavalier- „Bajka”.  Dzieci poznały na „żywym przykładzie” w jaki sposób należy zajmować się psem. W czasie spotkania dzieci uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem. Miały okazję przełamać lęk przed czworonogami  i pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami  przełamuje lęk, nieśmiałość , buduje poczucie bezpieczeństwa . Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji. Kontakt z przyjaznym czworonogiem był dla nich dużym wydarzeniem. Bardzo miło wspominamy to spotkanie i  dziękując p. Bożenie czekamy na kolejne zajęcia z pieskiem.

M. Płodzień