„Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

przez aw

Jak zawsze, w piątek przed trzecim weekendem września, ruszyliśmy na Sprzątanie Świata, tego naszego, czyli naszego osiedla.

W tym roku akcja przebiegała pod hasłem: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”, ponieważ problemem naszej planety jest nie tylko zaśmiecenie mórz, rzek i lasów, ale zbyt duża produkcja odpadów. Gdy śmieci będzie przybywało mniej, to łatwiej się z nimi uporamy. Potrzebna jest zmiana postępowania.

Musimy zrezygnować z niepotrzebnych opakowań i tym samym tworzenia zbyt dużej ilości odpadów. Musimy stawać się świadomymi i odpowiedzialnymi konsumentami, którzy nie produkują każdego dnia worka śmieci.

Im młodszy człowiek zacznie poznawać sposób życia Zero Waste, tym łatwiej będzie mu go stosować.

Pamiętajmy o pięciu zasadach idei Zero Waste(5R):

  • odmawiaj(refuse),
  • ograniczaj(reduce),
  • wykorzystaj ponownie(reuse),
  • recyklinguj(recycle),
  • kompostuj(rot).
  • Wprowadzajmy je małymi krokami, aby następne pokolenia mogły cieszyć się Ziemią i zdrowym życiem na jej powierzchni.

Aldona Wójcik