Wielka Liga Czytelników

przez aw

„Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości
swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności
i radykalne ograniczenie telewizji”

Koźmińska, E. Olszewska „Wychowanie przez czytanie”

Od listopada roku szkolnego 2016/2017 szkolna biblioteka brała udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, objętego patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt ten to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 oraz w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem projektu „Wielka Liga Czytelników” jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin…

Uczniowie naszej szkoły wypożyczali w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej i odbierali do nich pytania. Testy rozwiązywali w domu podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddawali do biblioteki, gdzie były oceniane, a wyniki wprowadzane na stronę Wielkiej Ligii Czytelników.

Do I etapu przystąpiło 18 uczniów: 3 z kl. II, 3 z kl. III, 2 z kl. IV, 5 z kl. V i 5 z kl.VI. 11 z tych czytelników zdobyło wymagane  10 sprawności (co najmniej 80% punktów z każdego testu) i tym samym zakwalifikowało się do szkolnego testu kwalifikacyjnego, który wyłonił po 3 najlepszych z kategorii kl. 1-3 i 4-6 do wojewódzkiego półfinału.

W drużynowym półfinale, który odbył się 21 kwietnia b.r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie, wzięli udział zwycięzcy szkolnego testu kwalifikacyjnego:

z kl. II-III  -Marcel Michalik, Ewelina Nowak, Izabela Pańczak

z kl. IV-VI  -Szymon Goszka, Oliwia Skowron, Filip Szmist.

(Relację i zdjęcia z półfinału konkursu można przeczytać i zobaczyć na stronie: http://www.rzeszow.pbw.org.pl/index.php/1037-polfinal-konkursu-wielka-liga-czytelnikow-tak-bylo-w-rzeszowie).

Gratulujemy wszystkim czytelnikom biorącym udział w tym przedsięwzięciu i ich rodzicom, którzy znaleźli czas na wspólne czytanie, stanowiąc dobry przykład dla dziecka i będąc dla niego promotorem kultury.

Niezależnie od końcowych wyników konkursu już teraz jesteście wygrani.

Wanda Drabicka