Świętujemy Dzień Niepodległości

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy, Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię…

Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień. Pierwsza wojna światowa  osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu możliwa stała się odbudowa niepodległego państwa. Po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w 1918 roku odrodziło się państwo polskie.
Aby uczcić pamięć tych czasów i uczyć młode pokolenie patriotyzmu, każdego roku w naszej szkole odbywają się uroczyste akademie. Do tej pory przygotowywali je starsi uczniowie naszej szkoły. Tym razem organizacja tego święta  przypadła uczniom klasy III.  10 listopada  odbyła się uroczysta akademia, dzięki której przypomniano ważne daty i wydarzenia związane z utratą niepodległości a następnie jej odzyskaniem. Wierszami i piosenkami najmłodsi uczniowie przybliżyli postać Józefa Piłsudskiego – naczelnego wodza rodzącego się państwa polskiego. Na koniec zaprosili wszystkich uczestników uroczystości do „podróży” po naszej pięknej ojczyźnie. Odwiedziliśmy wspólnie:  Poznań, Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk, by wspólnie świętować „narodziny” niepodległej Polski.

Krystyna Kielar