Obchody Święta Niepodległości

przez aw

97. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była okazją do spotkania społeczności uczniowskiej na uroczystej akademii, która odbyła się 9 listopada na sali gimnastycznej naszej szkoły.

Święto Niepodległości jest świętem wyjątkowym. Ale co roku rodzi się pytanie, w jaki sposób opowiedzieć małym widzom o poważnych i jednocześnie bolesnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny? Dla najmłodszych to już bardzo odległa i często zupełnie nieznana przeszłość.

Jednak dzięki opowieści dziadka o dziejach naszego kraju, właściwie dobranemu repertuarowi i chórowi szkolnemu, udało się zainteresować całą społeczność szkolną.

Mali aktorzy umiejętnie przywołali atmosferę  tamtych dni, wspomnieli o tych, którzy nie potrafili opuścić ojczyzny, a na pytanie „Co właściwie Cię tu trzyma?”, odpowiedzieli wzruszającym tekstem piosenki z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie”.

Program artystyczny upamiętniający ważne dla Polski wydarzenia był jednocześnie przygotowaniem do drugiej –  radosnej i czynnej części obchodów święta państwowego, która odbyła się 30 listopada b.r. pod hasłem  „A co ty wiesz o Ojczyźnie?”

Złożyły się na nią konkursy inspirowane teleturniejami i programami telewizyjnymi:

-konkurs poezji patriotycznej dla klas II-III (zwycięzcy konkursu klasowego – 2-3 osoby)

-szansa na sukces- piosenka patriotyczna  (dla klas IV – VI)

 -wiem wszystko – miniturniej wiedzy historycznej z lat 1772 – 1918 (dla klas IV-VI)

-szóstkonerzy – turniej wiedzy o hymnie (dla klas IV- VI)

-Europa da się lubić –sąsiedzi Polski oraz flagi ich państw  ( dla klas IV – VI)

 -konkursy plastyczne.

Wanda Drabicka