Zielona Flaga po raz drugi nasza

przez aw

16 września Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju kolejny raz przyznała naszej szkole Międzynarodowy Certyfikat – Zielona Flaga. Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w Krakowie podczas XII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia, gdyż musieliśmy się o nie starać cały ubiegły rok szkolny.

Jednym z kryteriów było, aby to uczniowie najbardziej się angażowali i decydowali o działaniach. W naszym przypadku były to uczennice obecnej klasy VI i zeszłoroczne absolwentki naszej szkoły.

Te dwie klasy przez cały rok planowały i podejmowały szereg działań: przeprowadzenie audytu początkowego i końcowego, przygotowanie prezentacji nt. zdrowego odżywiania dla wszystkich klas, przygotowanie zakładek do książek z zasadami zdrowego odżywiania i Szkolnym Kodeksem Ekologicznym, przygotowanie zdrowego poczęstunku na Piknik Rodzinny, przeprowadzenie zajęć kulinarnych w klasach i wielu, wielu innych działań.

Wykonanie tych wszystkich zadań sprawiło, że jesteśmy jedną z 276 szkół w całej Polsce uhonorowanych tym cennym certyfikatem. Warto wspomnieć, że jest on przyznawany w 58 krajach na całym świecie.

W Kapitule przyznającej je w naszym kraju pracują:
    – Agnieszka Bielska – Ministerstwo Środowiska
    – Krzysztof Kafel – Ministerstwo Edukacji
    – Anna Wielgopolan – NFOŚiGW
    – Jan Okulicz – Toyota Motor Poland
    – Joanna Matryba – Cadbury
    – Aleksandra Leszczyńska – Bank HSBC
    – Dorota Liszka – Grupa Maspex Wadowice
    – Anna Kalinowska – Uniwersytet Warszawski
    – Alina Kozińska-Bałdyga – Federacja Inicjatyw Oświatowych
    – Marek Zaborowski – Fundacja Bellona
    – Zdzisław Nitak – Fundacja GAP Polska
    – Krzysztof Szustka – Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja
    – Anna Woźniak – Fundusz Partnerstwa
    – Emilia Seweryn – Portal Zielona Lekcja
    – Bożena Pietras-Goc
    – Rafał Serafin – Fundacja Partnerstwa dla Środowiska

Certfikat Zielona Flaga jest więc ogromnym wyróżnieniem dla naszej szkoły, a także społeczności, ponieważ w naszym województwie jest bardzo niewiele szkół, które go posiadają.

Aldona Wójcik