XIV Piknik Rodzinny w Matysówce

przez aw

8 czerwca 2014 r. w piękne, niedzielne popołudnie odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Matki i Ojca oraz Dnia Dziecka. Ta impreza  od 14 lat wpisała się na stałe w harmonogram przedsięwzięć Szkoły Podstawowej w Matysówce.
Festyn przebiegał pod hasłem Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, a przyświecały mu hasła wartości rodzinnych w myśl słów wiersza:

„Najważniejsza jest rodzina (…)
Od niej uczysz się wszystkiego
Tak się życie twe zaczyna”.

Piknik rozpoczął się o godz. 16.00, ale już znacznie wcześniej trwały przygotowania do tej imprezy. Teren szkolny zmienił się nie do poznania. Tu i ówdzie pojawiły się przepiękne, kolorowe balony, wokół boiska zawisły plastyczne prace konkursowe „Mój wolny czas z rodziną”, w cieniu drzew swoje stoiska rozłożyli wszyscy ci, którzy mieli cokolwiek do zaoferowania.
Czegóż tam nie było: stoły uginające się pod ciężarem ciast, loteria fantowa, kolorowa zjeżdżalnia, grill, stanowiska „obsługi”, wóz strażacki w pełnej gotowości, ławki dla widowni, mnóstwo sprzętu i rekwizytów.
Około godz. 16, kiedy plac szkolny prawie się zapełnił, a atmosfera zabawy stała się odczuwalna, wszystkich przybyłych serdecznie powitała dyrektor szkoły mgr Lidia Kupiszewska.
A potem wszystko potoczyło się bardzo szybko, zgodnie z opracowanym scenariuszem. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom urozmaicony program i wiele atrakcji; każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
Na samym początku zaprezentowano filmy z serii „Śmietnik w mojej głowie” nt. zasad zdrowego odżywiania.
Później specjalnie przygotowana i udekorowana scena została opanowana przez najmłodszych: przedszkolaków i uczniów klas I-III, którzy zaprezentowali swoje wokalne i taneczne umiejętności oraz recytowali wiersze tematycznie związane ze świętem Mam i Ojców. Artyści zostali entuzjastycznie nagrodzeni przez widownię, w oku niejednego rodzica zakręciła się łza…
Kolejnym punktem były popisy muzyczne naszych uczniów doskonalących swoje umiejętności pod kierunkiem p. Anety Leniart z AV MUSIC.
Po nich na boisku szkolnym pojawiły się cheerleaderki „Tańcząca trójka” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku. Wszyscy z fascynacją patrzyli na piękne układy choreograficzne.
Po zakończeniu części artystycznej rozpoczęły się integracyjne zabawy i konkurencje sportowe i zręcznościowe dla wszystkich uczestników. Rodzice wraz z dziećmi swoją kondycję fizyczną sprawdzali m.in. podczas skoków w workach, biegu na trzech nogach, biegu w butach rodziców czy przeciąganiu liny.
Cała impreza przebiegała w rytmach muzyki miksowanej przez zespół AV MUSIC.
Na moment na boisku szkolnym zagościł nawet taniec – tym razem był to występ rodziców (głównie mam) z dziećmi.
Wszystkie konkurencje oprócz towarzyszącej zawodnikom radości i oklasków obserwujących nagradzane były atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi i słodyczami.
Przez cały czas festynu chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności udzielania I pomocy przedmedycznej oraz ratowania życia przy wykorzystaniu fantoma i pod opieką przeszkolonych wcześniej uczniów kl. III  pod kierunkiem wychowawczyni Krystyny Kielar.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się, jak co roku, loteria fantowa.
Najmłodszym najbardziej do gustu przypadł dmuchany zamek do skakania i zjeżdżania.
Wśród płci pięknej ogromne powodzenie miało studio makijażu firmy kosmetycznej „Femme”, gdzie można było „poprawić urodę” lub uzyskać fachową poradę.
Podczas uczty dla ducha i oka równocześnie można było skorzystać z uczty dla ciała. O głodnych piknikowiczów zadbały niezawodne mamy naszych uczniów serwując przepyszne ciasta własnego wypieku i panie z obsługi szkoły oferujące smakowite kiełbaski z grilla oraz uczennice ze „Zdrowej Drużyny”, które gasiły pragnienie schłodzonymi, własnoręcznie sporządzanymi koktajlami owocowymi.
Podekscytowanie widowni wzrastało wraz z przebiegiem imprezy, jednakże punktem kulminacyjnym, kiedy to emocje sięgnęły zenitu, był pokaz akcji gaśniczej w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej z Matysówki. Niektórzy z uczestników „skąpani w słońcu” chętnie skorzystali z okazji i znaleźli ochłodę w strugach wody płynącej obficie z wężów strażackich.
Ostatnim punktem festynu był mecz piłki siatkowej z udziałem nauczycieli, rodziców, strażaków i uczniów.
Słońce zbliżało się już ku zachodowi, a na placu szkolnym wciąż było barwnie, gwarno i wesoło (jak na prawdziwy piknik przystało).
Piknik mógł się odbyć dzięki ofiarności sponsorów: Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i kierownictwu Delikatesów „Centrum” ze Słociny, wsparciu i ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców i członków Ochotniczej Straży Pożarnej oraz społecznej pracy wykonanej przez nauczycieli i pracowników SP w Matysówce.
Na wysokości zadania stanęła również pogoda obdarowując wszystkich bezchmurnym, błękitnym niebem i pięknym słońcem.

Wanda Drabicka